Natuurmonumenten start begin februari met groot onderhoud aan het historische schaalmodel van de haven van IJmuiden in het Waterloopbos. Dankzij een particuliere gift kan het model uit 1956 deels worden teruggebracht in oorspronkelijke staat.
Natuurmonumenten start begin februari met groot onderhoud aan het historische schaalmodel van de haven van IJmuiden in rijksmonument Waterloopbos. Dit bijzondere waterbouwkundige model, aangelegd in 1956, is een van de oudste modellen in het bos en vormt een belangrijk onderdeel van het Nederlandse watererfgoed. Dankzij een prachtige particuliere gift kan Natuurmonumenten het model nu weer gedeeltelijk terugbrengen naar de oorspronkelijke staat.
Waterloopbos: wereldwijd uniek
Het Waterloopbos is wereldwijd uniek. Hier werden decennialang op ware schaal waterbouwkundige vraagstukken onderzocht, lang voordat computersimulaties bestonden. De modellen vertellen het verhaal van Nederlandse innovatie, vakmanschap en de voortdurende strijd tegen het water. Het behoud van dit erfgoed is van groot belang, zodat ook toekomstige generaties kunnen blijven leren van en genieten van deze bijzondere plek.
Specialistisch herstel
Het herstel van historische watermodellen is specialistisch werk. “Je kunt veel voorbereiden op papier, maar pas als het water wordt afgevoerd, zie je wat de tijd en de natuur hebben achtergelaten,” vertelt boswachter Tim Kreetz van Natuurmonumenten. “Op basis van oude rapporten, foto’s en gesprekken met oud-medewerkers proberen we te begrijpen wat men hier destijds wilde bereiken en hoe we dat zo zorgvuldig mogelijk kunnen herstellen.”
Werkzaamheden zichtbaar voor bezoekers
De werkzaamheden aan model IJmuiden vinden plaats van begin februari tot eind maart. Bezoekers zijn van harte welkom om een kijkje te komen nemen. Het werk is goed zichtbaar vanaf het uitkijkpunt langs de witte en groene wandelroute door het Waterloopbos. Zo is dit bijzondere erfgoed letterlijk in de steigers én van dichtbij te beleven.
Natuurmonumenten in de steigers
Dit project maakt deel uit van ‘Natuurmonumenten in de steigers’: Dit project maakt deel uit van ‘Natuurmonumenten in de steigers’, een programma waarin de organisatie zich inzet voor het behoud en herstel van waardevol natuur- en cultuurhistorisch erfgoed. Daarbij is niet alleen aandacht voor de modellen zelf, maar ook voor de natuur die zich er door de jaren heen heeft gevestigd. Tijdens de werkzaamheden wordt zorgvuldig omgegaan met vissen en andere dieren die de modelplaats als leefgebied gebruiken.
Door: Elsa Pater